Håkan Johansson (till höger) har ägt och drivit Gulfmacken i Virserum i 29 år och hittat en köpare som han tror på. Blivande 50-åringen Anders Ek (till vänster) köper och tar över verksamheten från och med 1 september och flyttar hem till Virserum. Värt att notera är att han jobbade på Gulfmacken i 17 år innan han flyttade till Vetlanda.
Foto: Privat
Håkan Johansson är inne på sitt 29:e år som ägare för Gulfmacken vid infarten till Virserum. Den 70-årige entreprenören har i flera års tid varit på jakt efter någon som kan ta över verksamheten som innefattar butik, verkstad och tvätthall. Verksamheten fyller dessutom en viktig funktion i och med att det är samhällets enda mack och en naturlig samlingspunkt för ortens invånare.
Nu kan vår tidning berätta att det är klart med ny ägare till Gulfmacken i Virserum. Håkan Johansson säljer verksamheten till Anders Ek, en tidigare medarbetare på Gulfmacken som köper och tar över verksamheten från och med 1 september och flyttar hem till Virserum efter många år i Vetlanda.
– Jag är född och uppvuxen här i Virserum och har faktiskt jobbat hos Håkan i 17 år. Det var både verkstad och butik. Jag började hos Håkan 1995 och jobbade på Tungservice som han drev genom att reparera lastbilar. Jag jobbade på Tungservice i tre år, gick vidare till verkstaden på Gulfmacken 1998 och gick därefter ut i butiken i sex år, säger Anders Ek.
"Tänkt på macken i många år"
Blivande 50-åringen Anders Ek slutade jobba på Gulfmacken 2012 och flyttade från Virserum till Vetlanda där han har bott och jobbat fram till nu.
– Jag jobbade på Bilprovningen i Vetlanda i sju och ett halvt år och har därefter varit på Finnvedens lastvagnar i Vetlanda i sex och ett halvt år, säger
Han har nu flyttat tillbaka till Virserum och bor i lägenheten över Gulfmacken, en verksamhet som han nu tar över och ska leda vidare.
– Håkan har velat hitta rätt köpare under lång tid. Virserum ligger mig varmt om hjärtat och jag har tänkt på macken i många år. För tre-fyra år sedan pratade Håkan och jag lite löst om det och då kände man till investeringen med de nya rörinstallationerna till pumparna. Det var en stor investering och det var väl lite därför jag backade då. Håkan visste inte heller om han kunde genomföra det, men det gjorde han för att han fick bidrag från olika håll, säger Anders Ek.
"Ek på macken" tillbaka
Håkan Johansson tog beslutet att genomföra miljoninvesteringen efter att ha beviljats ekonomiskt stöd från Region Kalmar län. Regionen gick in med drygt 800 000 kronor och macken plöjde ner en miljon kronor i marken.
– Efter att det blev genomfört har jag grubblat på det rätt mycket. När tidningsartikeln kom ut om macken satt jag hemma i Vetlanda och tänkte ”fasen, jag ska ringa till Håkan”. Håkan och hans familj och jag har haft kontakt ända sedan jag slutade och det har varit en jättebra kontakt. Jag ringde till Håkan och vi började prata och det slutade med att jag åkte hit efterföljande vecka och sedan har det bara löpt på.
Anders Ek kliver in och tar över Gulfmacken i Virserum om knappt två månader. Glädjen är stor över att alla pusselbitar har fallit på plats.
– Det känns jättebra och är jätteroligt. Det är så mycket fina ord jag har fått av Virserumsbor och kunder här i Virserum. De kommer fram och kramar om mig, ringer till mig och önskar mig lycka till. Det har gjort mycket och då blir det ännu roligare. Jag jobbar en månad till på Finnvedens lastvagnar innan jag tar över macken.
Så ska han sätta sin prägel på macken
Anders Ek berättar att det har funnits oro för butikens framtid.
– Det är många som har sagt ”jag undrar vem som ska ta över” och sedan är det så roligt när man får höra att många har nämnt mitt namn i och med att jag är lite ”Ek på macken”. Det kallade de mig för när jag jobbade här så nu får jag väl bli det igen, säger han och skrattar innan fortsätter:
– Det är många som har nämnt mitt namn till Håkan och det har florerat här i samhället där man säger ”det vore kul om Anders tar över och nu när det blir så blir folk jätteglada.
Hur ska du sätta din prägel på Gulfmacken och vad blir viktigt för dig?
– Jag vill bevara macken i ”macken”-stuket, precis som det är. Jag vill inte få det för modernt utan jag vill bevara känslan som finns.
Han avslöjar att det kommer bli några förändringar.
– Jag ska bland annat utöka matutbudet och sätta in en mosmaskin och lite grejer. Det finns sedan tidigare korv på macken och nu ska jag utöka med en mosmaskin och sedan får man ta en sak i sänder. Förändringarna får ske efterhand. Macken och verkstaden är i bra skick och det är inga större grejer som behöver göras.
"Får bli lite av en hustomte"
Gulfmacken i Virserum består av butik, verkstad och snabbtvätt för diverse olika fordon.
– Jag kommer köra på i Håkans anda.
Håkan Johansson kommer finnas med på ett hörn under en tid framöver för att se till att Anders Ek kommer in i det.
– Han kommer bistå mig ett bra tag framöver.
Gulfs verksamhet i Virserum består i dagsläget av ägaren Håkan Johansson, en mekaniker i verkstaden och två butiksanställda
– Vi fortsätter som det är nu och får se vad det blir i framtiden. Man kan säga att jag tar Håkans plats även om Håkan säkert kommer vara här nere mycket så han får bli lite av en hustomte.