 
    
    
    
        
            Vimmerbykillen Anton Nilsson (längst till vänster), tävlande för Målilla Motorcrossklubb, tog JSM-silver efter en mycket fin avslutande tävling i Huskvarna. 
            
                Foto: Privat
            
        
     
    
 
            
                Motocrossföraren Anton Nilsson gör sin första säsong i J19-klassen på junior-SM och avslutade med en lysande deltävling i Huskvarna. Han vann deltävlingen efter seger i första heatet och en andra plats i andra heatet. Det fina resultatet gjorde att han kammade hem ett JSM-silver, två poäng mer än trean Axel Sjöberg från Skivarps MK. 
– Jag fick en bra start i första heatet där jag ledde från start och vann med 40 sekunder. Det mesta funkade, det gick fort och flöt på bra, säger Anton Nilsson och fortsätter: 
– Jag var sjua i starten i heat två och körde upp till förstaplatsen tills att det var tre varv kvar. Han, som ledde totalen, körde om mig. 
Yngre än flera konkurrenter
Han var femma i serien när han åkte till Huskvarna och var införstådd med att det kunde leda till en medalj i totalen vid en bra insats. 
– Jag vann för dagen och när det blev så bra så blev det en andra plats i totalen. Jag hade chansen att komma på pallen om jag kom tre i Huskvarna. Jag har som bäst slutat fyra i de tidigare deltävlingarna så det var kul att jag fick på pangträffen nu, säger Anton Nilsson. 
Anton Nilsson är 16 år medan många av hans konkurrenter i J19-klassen är mellan 18 och 19 år. 
– Det var första året för mig i denna klass. Jag är nöjd eftersom det var första året i en klass där allt är nytt. 
Vad har du för tankar inför nästa säsong?
– Tanken är att köra senior-SM i MX2-klassen och fortsätta i junior-SM-klassen.